Merhaba Ziyaretçi!  / Hesap oluştur
Yeni temamız aktif olmuştur yeni tema hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterli.www.forumminecraft.com WallBB.
MineCraft Türkiyede Yasaklanması Hakında.
#1

  • Paylaş:
468054715838400279.jpg
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.], dünyada 100 milyon [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]cuya ulaşan, ‘tekli oynanması durumunda sosyal izolasyona’, ‘çoklu oynandığında ise çocukları sosyal risklere açık hale getiren’[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] oyununu sakıncalı buldu ve[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]lanmasını istedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2009'dan bu yana dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye'de hızla yayılan Minecraft oyununa ilişkin incelemesini tamamladı. Bakanlık, oyunun yasaklanması için hukuki sürecin başlatılmasına karar verdi.
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] raporu, 'hukuki süreci başlatın' talimatıyla Hukuk Müşavirliği'ne gönderildi. Raporda, 'Çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına neden olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği' tespiti yapıldı.
İşte çarpıcı tespitler
'Minecraft' raporunda şu tespitlere yer verildi:
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]un içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
- Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
- Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
- Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
- Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.
Mahkemeden "Yasak" kararı gerekiyor
Bakanlığın oyuna erişimi engellemesi için mahkeme kararı alması gerekiyor. Mahkemenin, Aile Bakanlığı'nın [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]lama gerekçelerini değerlendirip buna göre bir karar vermesi bekleniyor. Mahkemenin oyunu yasaklaması halinde, karar önceErişim Sağlayıcıları Birliği'ne (ESB) gidecek. ESB de internet servis sağlayıcılara bu kararı iletecek.
9 yaşındaki çocuk anlattı
Oyunun müdavimi olan 9 yaşındaki bir çocuğun da görüşü alındı. İsmi belirtilmeyen 9 yaşındaki çocuğun oyun hakkındaki görüşleri şöyle: "Karakterin adı Steve. O da benim. Çiftlik, ev, tarla kuruyorum. Enderman diye kötü bir adam var. Gözüne baktığın anda seni öldürüyor. Bu yüzden benim önce onu okla, ateşle ya da kılıçla öldürmem gerekiyor. Bazen et yiyebilmek için koyun öldürüyorum."
Yasaklayan ülke yok
Oyunla ilgili hukuki sürecin başlatılmasını değerlendiren Ankara İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan"Dünyada oyunun yasaklandığı bir ülke yok" dedi. Oyunun yaş aralığının 6-12 olduğunu kaydeden Kaplan, "Bütün dünyanın 'evet' dediğine biz 'hayır' diyorsak bizde bir yanlış var" dedi.
Kaynak: [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]
Ara
Cevapla
#2
Saçmalık bu oyunun neresi yasaklansın Big Grin ve eğitici bence
Cevapla
#3
(16-04-2016, Saat: 18:12)DreaMagine Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Saçmalık bu oyunun neresi yasaklansın Big Grin ve eğitici bence

Minecraft Da Kan Var Olum Big Grin
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]
Ara
Cevapla
#4
Minecraft Bazı Ülkelerde Ders Olarak Gösterilirken Ülkemizde Yasaklanıyor Helal Olsun
                                                                             Çak kazmanı demire, çak çakmağını obsidyene, atla haydi Nether'e!
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Minecraft Güzel 10 Seed AcemiGamingYT 2 1,275 10-08-2016, Saat: 23:49
Son Yorum: dreamagine
  Forum Minecraft'ın Yeni Görünümü AcemiGamingYT 0 746 03-05-2016, Saat: 22:13
Son Yorum: AcemiGamingYT
  Minecraft Pvp GELİŞME Mehmet oyunda0742 4 1,740 10-04-2016, Saat: 22:42
Son Yorum: NoNaMe4Ever
  Minecraft Sloganları AcemiGamingYT 2 1,519 07-04-2016, Saat: 14:00
Son Yorum: mhakanki
  Minecraft Blightfall Mod Paketi (Mükemmel Bir Paket) mhakanki 5 3,838 01-03-2016, Saat: 12:23
Son Yorum: mhakanki

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda Forum Minecraft

Sitemiz minecraft oyunu üzerine kurulan bir sayfadır ve yararlı paylaşımlar sayesinde oyun hakkında yeterli bilgilere erişiyorsunuz.

Bu sayede oyun hakkında bi yardıma ihtiyac duyarsanız biz her zaman buradayız.

              Hızlı linkler

              Dost siteler