Merhaba Ziyaretçi!  / Hesap oluştur
Yeni temamız aktif olmuştur yeni tema hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterli.www.forumminecraft.com WallBB.
NLP KURSU
#1

Günümüzün hızla değişen iş dünyasında, tek bir konuya özgü becerilere duyulan gereksinimin yerini, öğrenme ve uyum sağlama becerileri almıştır.
Geleceğin anahtarı kişilerin içinde saklıdır. Onların düşünceleri, davranışları ve iç çatışmalarını yönetmekteki ustalıkları, parlak, yaratıcılığa ve işbirliğine dayalı bir geleceğin kapılarını açacak; çağa ayak uydurmalar ile yarışı terk etmek zorunda kalanlar arasındaki farkı yaratacaktır.
 
Bir organizasyonda egemen olan kültür, özellikle yüksek konumlardaki yöneticilerin kültür ve tutumlarının dışa vurumudur. Liderlerin yönetim biçimi, organizasyonun işleyişi ile bütünleşir. Kişinin rütbe ve derecesi ne olursa olsun, kendi çevresinde bir liderdir. Kişi kendini tanıyarak, iç dünyasında değerlendirerek çevresinde değişim yaratabilir. Başarma güdüsü kişinin içinden gelir. Hayattaki başarı, kişinin düşündüğü, söylediği ve yaptığı her şeyde mükemmelliğe erişebilmesine bağlıdır. Peter Senge “The Fifth Discipline (Beşinci Disiplin)” adlı eserinde “kişisel üstünlük” kavramını tanıtırken, NLP de bu üstünlüğe nasıl ulaşılacağını inceler.
 
[url= [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.][/url], seçilen beceriye özgü mükemmellik kavramını tanımlayabilmeyi sağlar ve insana ustalık düzeyine erişmek için özgün ortamında izlemesi gereken yolun haritasını sunar  .
 
Bilgi çağı olarak nitelendirilen 21 nci yüz yılda ham bilgi yağmuruna tutulan insanımız en kısa yoldan gerekli bilgiye ulaşabilme ve bu bilgileri içselleştirilerek yetenek seviyesine çıkarabilmek amacıyla maddi ve manevi kaynaklarını harcamaktadır. Söz konusu seviyelere; beynimizi ve kabiliyetlerimizi en etkin bir şekilde kullanarak ulaşmamızı önerme ve teknikleri ile NLP sağlamaktadır.
 
Türkiye’de 1990 yılından sonra kitapevlerinin raf ve vitrinlerinde boy göstermeye başlayan NLP kitapları son yıllarda büyük kitapçılarda ayrı bir bölümü işgal etmeye başlamıştır. Amerika’da 2 adet İngiltere’de 1 adet NLP üniversitesi ,dünyanın çeşitli ülkelerinde 100’den fazla enstitü mevcuttur. Türkiye’de ise 1990’dan sonra kişisel gelişim kurslarında öğretilmekte olan NLP , 2003 yılı güz döneminden itibaren Yeditepe ve Bilgi Üniversitelerinde akademik seviyede ele alınmaya başlamıştır.
 
NLP’nin Tanımı
 
Neuro Linguistic Programming ya da kısaca NLP , düşünme, dil ve davranış süreçlerini inceleyerek, hedeflere erişmek amacıyla onların nasıl en etkin kullanılacağını öğreten bir çalışma alanıdır. NLP , her zaman istediğiniz sonuçlara ulaşabilmek için gereken mükemmelliği irdelemenize ve yeniden oluşturmanıza olanak sağlayan bir yöntemdir.
 
Düşünce, duygu ve davranışlar birlikte çalışarak kişinin yaşam deneyimlerini yaratmaktadır. Çoğu zaman bu deneyimler bilinçsizce yaratılır. Robotlaşan düşünceler, dondurulmuş ya da bastırılmış duygular ve otomatik davranışlarla yaratılan yaşam deneyimleri doğal olarak bilinçsizce oluşmaktadır. Durmuş saatin bile günde iki kez doğruyu gösterdiğini düşünürsek, bilinçsizce sürülen bir yaşamda arada bir şans ya da tesadüf olarak kabul edilen “doğrular” yüzleri güldürmektedir. Geri kalan zamanlarda hayatın insanın istediği şekilde seyretmemesinin nedenini şanssızlık, talihsizlik ya da kader olarak açıklama eğilimi söz konusudur.
 
Richard Bandler’in ifadeleri ile “NLP temsil ettiği şeylerden birisi, insandaki öğrenme yetisine bir bakış açısı sunmasıdır. Onlarca psikolog ve sosyal hizmet görevlisi NLP'yi bir “terapi” gibi yorumlayarak kullandıkları halde, NLP ’yi bir eğitim süreci olarak adlandırmak daha doğrudur. Zaten NLP ’cilerin temel işlevi, insanların kendi beyinlerini kullanmalarını öğretecek yolları geliştirmektir.”
NLP ’nin farklılığı bir insanın öznel deneyimlerini anlamaya çalışmakta yatmaktadır.

NLP  ile ilgili kitaplarda geçen tanımlamalardan bazıları:

•              NLP , bir davranış biçimidir; yaşama az rastlanan bir öğrenme fırsatı olarak bakmaktadır. NLP , insanları etkileyen iletişim biçimlerini ve neyin öğrenilmeye değer olduğu konularında ustalaşmayı amaçlamaktadır.
•              NLP , bir yönetimdir; her davranışın bir yapısı olduğu önermesiyle yola çıkmaktadır. Bu yapı öğrenilebilir, değiştirilebilir ve modellenebilir. Hangi davranışların faydalı ve etkili olduğunu anlamaksa algısal yeteneklere bağlıdır.
•              NLP , mükemmelliğin bilim ve sanatıdır.
•              NLP , kişinin kendisiyle ve diğer insanlarla iletişimidir.
•              NLP , değişim sanatıdır.
•              NLP , beynin kullanma kılavuzudur.
•              NLP , başarının teknolojisidir.
•              NLP , insanın “kendisinin en iyi versiyonu   olabilme” sanatıdır.
 
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] 
 
 [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]   hakkında daha detaylı bilgi isterseniz NLP Eğitimleri alanında da eğitim ve seminer hizmetleri veren firmanın  Saygın Coaching & Consulting  web adresini ziyaret edebilir ve 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ümraniye ingilizce kursu creeper 0 41 04-11-2017, Saat: 17:38
Son Yorum: creeper
  Ümraniye Sürücü Kursu BazKriz 0 111 27-04-2017, Saat: 16:33
Son Yorum: BazKriz
  Gebze Dil Kursu osman75 0 136 19-04-2017, Saat: 18:22
Son Yorum: osman75
  İstanbul Dans Kursu craft 0 138 17-03-2017, Saat: 14:24
Son Yorum: craft
  Hızlı Okuma Kursu sayginnlp 0 158 21-02-2017, Saat: 17:48
Son Yorum: sayginnlp

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda Forum Minecraft

Sitemiz minecraft oyunu üzerine kurulan bir sayfadır ve yararlı paylaşımlar sayesinde oyun hakkında yeterli bilgilere erişiyorsunuz.

Bu sayede oyun hakkında bi yardıma ihtiyac duyarsanız biz her zaman buradayız.

              Hızlı linkler

              Dost siteler